Domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Niewątpliwie ich największą zaletą jest krótki czas budowy, który trawa około 2-3 miesiące. Przyjrzyjmy się, na czym polega specyfika takiego budownictwa oraz ile kosztuje wybudowanie domu modułowego.
Jeszcze do niedawna technologia modułowa stosowana była w miejscach klęsk żywiołowych, ponieważ bardzo szybko rozwiązywała problem tymczasowego zakwaterowania poszkodowanych. W tym przypadku, konstrukcje przypominały bardziej kontenery, niż klasyczne budynki mieszkalne. Kojarzona była także z niewielkimi budynkami rekreacji indywidualnej, zamieszkiwanymi tylko w okresie letnim. Zastosowanie odpowiedniego docieplenia i ogrzewania umożliwiło użytkowanie domów modułowych przez cały rok, przez co zaczęły one stanowić realną alternatywę dla klasycznych murowanych budynków – szczególnie w Ameryce Północnej i Skandynawii. Także w Polsce wzbudzają coraz większe zainteresowanie, na co niewątpliwie wpłynęła pandemia, podczas której wielu naszych rodaków zapragnęło zamieszkać poza miastem, jak również wprowadzenie uproszczonych przepisów budowlanych, umożliwiających budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia.
Jak powstają domy modułowe?
W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie, firmy budowlane stawiające domy w technologii modułowej zaczęły oferować klientom coraz więcej atrakcyjnych projektów – od niewielkich metraży zaczynających się od 35 m2, aż po duże powierzchnie i budynki wielorodzinne.
Proces powstawania domów modułowych można podzielić na dwie fazy. Pierwsza z nich odbywa się na hali produkcyjnej, gdzie powstają idealnie pasujące do siebie moduły, bądź szkielet budynku wykonany z drewna lub ze stali. Następnie, elementy te transportuje się na działkę budowlaną (gdzie wcześniej zostały wykonane fundamenty) i tutaj rozpoczyna się druga faza prac budowlanych, czyli montaż.
Łączny czas budowy domu modułowego trwa od 2 do 3 miesięcy, z czego najwięcej zajmuje wykonanie wspomnianych już modułów. Sam proces montażu (nie licząc czasu poświęconego na przygotowanie działki i postawienie fundamentów) zajmuje zaledwie kilka dni. Takie terminy są nieosiągalne dla klasycznych technologii budowlanych.
Dom budowany w niestandardowy sposób, w dodatku w tak krótkim czasie, może wydawać się mniej trwały. Nic bardziej mylnego. Całoroczne domy modułowe doskonale radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Przetrwają niejedną mroźną zimę, czy deszczową jesień, dzięki solidnej, drewnianej konstrukcji wykonanej z dobrych jakościowo, odpowiednio zabezpieczonych materiałów.
Ile kosztuje budowa domu modułowego?
Tym, co bez wątpienia najbardziej interesuje każdego inwestora, jest cena domu modułowego. Zależy ona od szeregu czynników, m. in. metrażu, liczby kondygnacji, kosztów transportu, szczegółowych rozwiązań technologicznych, czy sposobu wykończenia. Dom o podstawie 35 m2 z antresolą (co daje ok. 50 m2 powierzchni użytkowej) wykonany w standardzie deweloperskim wyniesie 200 -250 tyś. zł. Z kolei za dom wielkości 100 m2 trzeba zapłacić około 400-450 tyś. zł. Cena będzie oczywiście wyższa, jeśli inwestor zdecyduje się na budynek wykończony „pod klucz”.
Jeśli uważasz, że powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy to proszę o udostępnienie go w mediach społecznościowych 🙂
Ponadto zamieszczam linki do naszych mediów społecznościowych:
instagram
facebook